پشتیبانی از ساعت 9 الی 18 تماس با ما

قبل از توضیح ثبت اختراع ، باید با واژه اختراع آشنا شویم :

اختراع

اختراع فرآیند ، دستگاه ، وسیله  یا فراورده ای جدید و نویی محسوب می شود که قبلا وجود نداشته باشد یا می تواند توسعه ابزار ، وسیله ، فرآیند یا فراورده ای را شامل شود که ساخته و ارائه نشده باشد و به وسیله ی ساخت و اجرایی شدن مشکلی را حل نمائید .

تعریف اختراع طبق قانون

طبق ماد 1 و 2 قانون ثبت اختراعات ، اختراع و اختراع هایی که قابل ثبت هستند به صورت زیر تعریف شده اند :

ماده1

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید.
ماده2
اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی‌، اختراعی کاربردی محسوب می‌شود که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت‌، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع‌دستی‌، کشاورزی‌، ماهیگیری و خدمات نیز می‌شود.
برای اطلاع از قانون ثبت اختراعات کلیک کنید.
برای اطلاع از طبقه بندی اختراع کلیک کنید.
تعریف اختراع در فرهنگ لغات
در لغت نامه عمید در تعریف اختراع آورده شده :
وسیله یا چیزی تازه و بی‌نظیر و بدون نمونۀ قبلی که قبلاً شخصی نظیر آن را نساخته باشد.
همچنین تعریف اختراع درفرهنگستان زبان و ادب فارسی به صورت زیر آمده است :
پاسخی فنی و تازه به یک نیاز که نمود آن یک محصول یا یک فرایند یا روشی نوین باشد .
و یکی از تعاریفی که در فرهنگ لغات کمبریج و بریتانیکا به آن اشاره شده :
چیزی که پیش از این ساخته نشده و یا فرآیندی که برای ایجاد چیزهای جدیدی که قبل از این وجود نداشته، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تعریف اختراع کوچک
اختراع کوچک اختراعي است که تمام الزامات قابليت ثبت اختراع را ندارد ولي داراي استفاده صنعتي است.
تعریف  نوآوری
نوآوري يعني تبديل اختراع به محصول يا فرآيند بازار پسند. به عبارت ديگر نوآوري بهره ­برداري موفقيت آميز از ايده­هاي نو است.
باید توجه داشت که نوآوری مترادف کلمه اختراع نیست بلکه گسترش و بسط اختراع می باشد .
تعریف حق ثبت اختراع
پتنـت (Patent) یا حق اختراع ثبت شده ، حــق انحصاري اسـت كـه در قبـال اختـراع ثبت شده به مختـــرع يا نمـايندة قانوني او اعــطا مي‌شود.
مواردی که از حیطه حمایت از اختراعات خارج است‌
الف ـ کشفیات‌، نظریه‌های علمی‌، روشهای ریاضی و آثار هنری‌.
ب ـ طرحها و قواعد یا روشهای انجام کار تجاری و سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی‌.
ج ـ روشهای تشخیص و معالجه بیماریهای انسان یا حیوان‌.
این بند شامل فرآورده‌های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روشهای مزبور نمی‌شود.
دـ منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل ‌دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها.
هـ ـ آنچه قبلاً در فنون و صنایع پیش‌بینی شده باشد.
فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه‌ای از جهان ازطریق انتشار کتبی یا شفاهی یا ازطریق استفاده عملی و یا هرطریق دیگر، قبل از تقاضا و یا درموارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع‌، افشاء شده باشد.
درصورتی که افشاء اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود.
و ـ اختراعاتی که بهره ‌برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق‌حسنه باشد.
نکته : دلیل این که کشفیات به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند این است که قانونگذار خواسته که انسان ها  مالک چیزی شوند که خود ایجاد کرده‌اند و نه چیزهایی را مالک شوند که در طبیعت از قبل وجود داشته‌ است.
و همچنین علت این که نظریه‌های علمی و روش‌های ریاضی به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند ، جلوگیری از به انحصار گرفتن علم و دانش می باشد.
آیا نرم‌ افزارهای رایانه ‌ای به عنوان اختراع قابل ثبت هستند ؟
برای حمایت از نرم‌ افزارهای رایانه‌ای قانون خاص وجود دارد اما برخی از نرم ‌افزارهایی که دارای ویژگی‌های اختراع باشند را می‌توان به عنوان اختراع ثبت کرد.
مدارک ثبت اختراع
برای ثبت اختراع ابتدا باید اقرارنامه تنظیم شود که مدارک مورد نیاز برای تنظیم اقرارنامه در اشخاص حقیقی و حقوقی شامل :
 • اشخاص حقیقی (شخصی) :
الف) اطلاعات تماس که شماره همراه ، شماره ثابت ، ایمیل ، آدرس و کدپستی را شامل می شود .
ب) مدارک هویتی که کارت ملی و شناسنامه را شامل می شود .
 • اشخاص حقوقی (شرکتی) :
الف) اطلاعات تماس که شماره همراه ، شماره ثابت ، ایمیل ، آدرس و کدپستی را شامل می شود . (برای شرکت فکس نیز مورد نیاز هست ولی اگر نداشته باشید مشکلی ندارد)
ب) روزنامه رسمی شرکت (آخرین تغییرات هیات مدیره)
ج) مدارک هویتی اعضای صاحب امضاء که کارت ملی و شناسنامه را شامل می شود .
بعد از اقرارنامه نوبت به ارسال اظهارنامه می رسد مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه اختراع به شرح زیر است :
 • تنظیم ادعانامه اختراع
 • شرح و توصیف کامل اختراع
 • خلاصه اختراع
 • نقشه فنی (در صورتی که برای ساخت یا اجرایی شدن نیاز به نقشه داشته باشیم.)
برای دریافت فرم اختراع کلیک کنید.
برای اطلاع از نحوه تکمیل فرم اختراع کلیک کنید.
مراحل ثبت اختراع
 • استعلام اختراع ادعایی (ثبت اطمینان بصورت رایگان این خدمت را ارائه می کند)
 • ثبت نام و تنظیم اقرارنامه
 • انجام گواهی امضای اقرارنامه و فعال سازی حساب کاربری
نکته : اگر حساب کاربری شما قبلا در مالکیت صنعتی فعال شده باشد نیازی به مراحل 2 و 3 نیست .
 • تنظیم اظهارنامه ، ادعانامه ، فرم اختراع ، نقشه ها و پرداخت هزینه قانونی اظهارنامه
در این مرحله علاوه بر پرکردن اطلاعات اظهارنامه باید یک مرجع ذیصلاح مربوط به حوزه اختراع ادعایی خود معرفی نمائید.
 • بررسی پرونده توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی
 • صدور ابلاغیه نقص ، رد یا قرارگرفتن در مرحله ی استعلام
 نقص و رد اظهارنامه به دلیل تکمیل نبودن اظهارنامه یا فرم اختراع یا ادعانامه اتفاق می افتد ، که کارشناس اداره به دلایل رد و نقص اشاره می کند ، می توانید از مشاوره رایگان موسسه حقوقی ثبتی اطمینان نیز استفاده کنید .
نکته : اظهارنامه اختراع بر خلاف اظهارنامه علامت و طرح صنعتی اگر رد بخورد برای اعتراض به کمیسیون ارجاع داده نمی شود و این قابلیت را دارد که مجددا در صورت رفع ایراد های اظهارنامه بررسی شود .
 
تنها در صورتی که اظهارنامه اختراع به مرحله استعلام برسد قابل پیگیری های بعدی است.
نکته : اظهارنامه اختراع توسط کارشناس های اداره اختراع تنها از لحاظ شکلی بررسی می شود ، بعد از این مرحله پرونده از لحاظ ماهیتی همچنان در مراجع استعلام ذیصلاح در این حوزه بررسی خواهد شد.
نکته مهم : اختراع هایی که از نظر سوابق در کارکرد ، ماهیت و یا حتی اسم وجوه نزدیک دارند قبل از این که در مرحله استعلام قراربگیرند ، وارد مرحله ی ارائه گزارش توجیهی وجوه افتراق با سوابق قبلی می شود که در این مرحله ابلاغیه موضوع سوابق اختراع صادر می شود و باید نامه ای تنظیم شود که در آن تفاوت ها و افتراق اختراع ادعایی با اختراع هایی که در آن ابلاغیه نام برده شده اشاره کرد ، نامه تنظیم شده برای اداره اختراع ارسال می شود تا در ضمائم اظهارنامه قرار بگیرد .
 
 • مرحله استعلام مرجع ذیصلاح
در این مرحله برای مرجعی که اداره اختراع تعیین کرده نامه ای درخصوص جنبه نوآوري ، جديد بودن (به منظور تازگي در سطح دنيا) و گام ابتكاري (داراي گام خلاقانه بودن و بديهي نبودن اختراع نزد شخصي كه داراي مهارت فني عادي در آن رشته است) و كاربرد صنعتي ( قابل ساخت و استفاده بودن در صنعت) ارسال می شود و درخواست می گردد جواب نامه را به اين اداره اعلام نظر فرمايند.
 
نکته : مرجع ذیصلاح می تواند همان مرجعی باشد که شما در اظهارنامه پیشنهاد دادین ولی در کل اداره اختراع  بصورت مستقل مرجع ذیصلاح را انتخاب می کند.
 
 • برای بررسی اختراع در مراجع ذیصلاح باید لیست ضمائم ارائه شده به اداره مجددا به مرجع تحویل گردد ، نحوه ارائه مدارک بستگی به مرجع انتخاب شده اداره دارد .
نکته : معمولا مراجع برای بررسی اختراع هزینه ی بررسی را دریافت می کنند.
 
 • در صورتی که مرجع اختراع ادعایی را از نظر ماهیتی تائید یا رد کند نامه ای به اداره اختراع تنظیم و ارسال می شود که اداره اختراع طبق این نامه تصمیم نهایی در مورد اظهارنامه ارسالی را می گیرد .
اگر اختراع در مراجع مورد پذیرش قرارنگیرد ادامه روند اختراع پایان می یابد .
 
 • در صورتی که اختراع در مراجع ذی صلاح تائید گردد ، ابلاغیه پذیرش اختراع صادر می گردد .
 • تشکیل پرونده در اداره اختراع
 • پرداخت هزینه حق الثبت اختراع
 • تخصیص شماره ثبت به اختراع
 • صدور پیش نویس روزنامه رسمی اختراع و پرداخت آن
 • چاپ روزنامه رسمی اختراع
بعد از مرحله 15 باید روزنامه رسمی اختراع را به اداره تحویل گردد و گواهینامه نامه ثبت اختراع خود را که به مدت 20 سال اعتبار دارد دریافت کنید .
 
نکته : با توجه به ماده 16 قانون، اعتبار گواهی‌نامه اختراع  بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه است. برای حفظ اعتبار گواهی‌نامه باید، هزینه‌ای‌ سالانه ظرف دوماه قبل از انقضای یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه و هر سال بعد از آن به همین ترتیب تا تاریخ اعتبار گواهی‌نامه، تادیه گردد والا ثبت اختراع از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.
اگر مالک اختراع یا نماینده قانونی وی تا شش ماه پس از انقضای موعد، علاوه بر هزینه سالانه جریمه‌ای معادل نصف هزینه سالانه اختراع را پرداخت نماید ثبت اختراع به اعتبار خود باقی خواهد ماند.
سوالات متداول

میشه در مورد حق ثبت اختراع بیشتر توضیح بدید؟

حق ثبت اختراع یا پتنت یک حق انحصاری است که برای یک اختراع اعطا می شود. به عبارت دیگر ، حق ثبت اختراع یک حق انحصاری برای یک محصول یا فرایندی است که به طور کلی روش جدیدی برای انجام کاری فراهم می کند ، یا یک راه حل فنی جدید برای یک مشکل ارائه می دهد. برای دریافت حق ثبت اختراع ، اطلاعات فنی در مورد این اختراع باید برای عموم افشا شود .

مالک اختراع ممکن است به سایر طرفین اجازه استفاده از این اختراع با شرایط و توافق متقابل بدهد. همچنین ممکن است مالک حق اختراع را به شخص دیگری بفروشد که بعداً شخص دیگری صاحب جدید ثبت اختراع شود. هنگامی که یک حق ثبت اختراع منقضی می شود ، حفاظت پایان می یابد و اختراع وارد حوزه عمومی می شود. یعنی هر کسی می تواند بدون نقض حق ثبت اختراع از اختراع تجاری بهره برداری کند.

 

حق ثبت اختراع چه حق و حقوقی را ارائه می دهد؟

صاحب حق ثبت اختراع حق دارد تصمیم بگیرد که چه کسی میتواند - یا ممکن است - از اختراع ثبت شده برای دوره ای که در آن از اختراع محافظت می شود استفاده کند. به عبارت دیگر ، حمایت از ثبت اختراع به این معنی است که این اختراع نمی تواند بدون رضایت صاحب حق ثبت اختراع ساخته شود و مورد استفاده قرار گیرد ، توزیع شود ، وارد شود یا توسط دیگران بفروش برسد .

از چه نوع اختراعاتی می توان محافظت کرد؟ یا به عبارتی چه اختراع هایی دارای حق ثبت اختراع هستند ؟

اختراعات ثبت شده در هر زمینه ای از فناوری ، از وسایل آشپزخانه روزمره تا تراشه فناوری نانو ممکن است بصورت اختراع ثبت شود. یک اختراع می تواند محصولی باشد - مثلاً یک ترکیب شیمیایی یا یک فرآیند ، یا یک فرآیند برای تولید یک ترکیب شیمیایی خاص. بسیاری از محصولات در واقع حاوی تعدادی اختراع هستند. به عنوان مثال ، یک رایانه لپ تاپ می تواند صدها اختراع را با هم در خود جای داده باشد و کار کند..

مدت زمان حفاظت از ثبت اختراع چقدر طول می کشد؟

حمایت از ثبت اختراع برای مدت محدودی ، 20 سال از تاریخ ثبت درخواست ، اعطا می شود

آیا حق ثبت اختراع در هر کشور معتبر است؟

حق ثبت اختراع حقوق ارضی است. بطور کلی ، حقوق انحصاری فقط مطابق قانون آن کشور یا منطقه در کشور یا منطقه ای که در آن یک پتنت ثبت شده و اعطا شده است ، قابل استفاده می باشد.

حقوق ثبت اختراع چگونه اعمال می شود؟

حقوق ثبت اختراع با حمایت از ابتکار صاحب حق در دادگاه ها اجرا می شود. در اکثر سیستم ها یک دادگاه قانونی مجاز به پیگیری نقض حق ثبت اختراع دایر است. اما مسئولیت اصلی نظارت ، شناسایی و اقدام علیه متخلفان ثبت اختراع بر عهده صاحب حق ثبت اختراع است .

منظور از "صدور مجوز ثبت اختراع" چیست و چرا انجام می شود ؟ توضیح دهید "گواهینامه ثبت اختراع" چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ همچنین در مورد تفاوت مخترع و مالک حق ثبت اختراع نیز توضیح دهید .

صدور مجوز ثبت اختراع به این معناست كه صاحب حق ثبت اختراع به فرد یا سازمان دیگری اجازه می دهد كه اختراع ثبت شده خود را بسازد ، استفاده كند ، بفروشد و غیره. این امر مطابق با شرایط و ضوابط توافق شده صورت می گیرد (برای مثال ، تعیین مقدار و نوع پرداختی كه توسط این مجوز انجام می شود) ، برای مقدار و هدف مشخص و در یك محدوده تعریف شده و برای مدت زمان توافق شده. 

مالک اولیه حق ثبت اختراع (مخترع) ممکن است به دلایل زیادی مجوز را به شخص ثالث اعطا کند. به عنوان مثال ، صاحب حق ثبت اختراع نمی تواند از امکانات تولیدی لازم برخوردار باشد ، بنابراین تصمیم می گیرد در ازای پرداخت "حق امتیاز" حق اختراع ثبت شده خود را برای دیگران بسازد و بفروشد. از طرف دیگر ، یک مالک ثبت اختراع ممکن است دارای امکانات تولیدی باشد ، اما ممکن است به اندازه کافی بزرگ نباشد تا تقاضای بازار را تأمین کند. در این حالت ، او ممکن است علاقه مند باشد که از این حق ثبت اختراع را به یک تولید کننده دیگر مجوز دهد تا از جریان درآمد دیگری بهره مند شود. وضعیت ممکن دیگر وضعیتی است که در آن مالک حق ثبت اختراع می خواهد در یک بازار جغرافیایی متمرکز شود. بنابراین مالک حق ثبت اختراع می تواند مجوز اعطای مجوز به یک فرد / سازمان دیگر را با منافع سایر بازارهای جغرافیایی انتخاب کند. ورود به یک توافقنامه صدور مجوز می تواند به ایجاد یک رابطه تجاری سودمند و متقابل کمک کند.

بر خلاف فروش یا انتقال حق ثبت اختراع به طرف دیگر ، مجوز دهنده همچنان نسبت به اختراع ثبت شده دارای حق مالکیت است.

مخترع مالک اولیه  اختراع می باشد و از مزایای حق الثبت اختراع بهره مند است اما امکان دارد مالک حق ثبت اختراع شخص دیگری غیر از مخترع به دلیل انتقال و واگذاری آن باشد.

آیا برای تهیه و ارائه درخواست ثبت اختراع به وکیل / نماینده ثبت اختراع نیاز دارم؟

متقاضیان می توانند برنامه های ثبت اختراع خود را تهیه کرده و بدون کمک وکیل ثبت اختراع ثبت کنند. اما ، با توجه به پیچیدگی اسناد ثبت اختراع و مهارت های قانونی لازم مانند تهیه پرونده ادعا ، توصیه می شود هنگام تهیه درخواست ثبت اختراع ، از نماینده ثبتی متخصص/ وکیل ثبت اختراع کمک بگیرند. (ثبت اطمینان با استفاده از کارشناس های خبره و مجرب بهترین و مطمئن ترین خدمات را ارائه می کند)

علاوه بر این ، در مقررات بسیاری از کشورها مستلزم است متقاضی ، که محل زندگی معمولی یا محل اصلی فعالیت آن در خارج از کشور است ، توسط وکیل یا نماینده ای واجد شرایط در کشور (که معمولاً به معنای نماینده یا وکیل است که در آن کشور اقامت دارد ) معرفی شود.

ثبت اختراع چقدر هزینه دارد؟

هزینه ها از کشور به کشور دیگر (و حتی درون یک کشور) متفاوت است. از آنجا که هزینه های رسمی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

هزینه ثبت اختراع بستگی به عواملی مانند ماهیت اختراع ، پیچیدگی آن ، هزینه وکالت ثبت اختراع ، مدت زمان ارائه و اعتراضات احتمالی مطرح شده در هنگام معاینه توسط اداره ثبت اختراعات دارد. برخی کشورها تخفیف هایی را برای شرکتهای کوچک و متوسط ​​و متقاضیان ارائه پرونده به صورت آنلاین ارائه می دهند. علاوه بر این ، برخی از کشورها پس از پرداخت هزینه های اضافی ، اجازه آزمایش سریع را می دهند.
در ایران بعضی از مراجع بررسی تخفیف هایی برای جانبازان و ایثارگران در نظر گرفته اند.

علاوه بر هزینه های ثبت پرونده رسمی ، به محض صدور حق ثبت اختراع توسط اداره ثبت اختراع ، برای حفظ اعتبار ثبت اختراع ، باید هزینه های تعمیر و نگهداری یا تمدید را به طورسالانه پرداخت کنید.

در صورت تصمیم به ثبت اختراع خود در خارج از کشور ، باید هزینه‌های مربوط به تشکیل پرونده رسمی برای هر کشور در نظرگرفته شده ، هزینه‌های ترجمه و هزینه استفاده از نمایندگان ثبت اختراع محلی را نیز در نظر بگیرید که این امر در بسیاری از کشورها برای متقاضیان خارجی الزامی است .

چگونه می توان ثبت اختراعات را در سراسر جهان بدست آورد؟

در حال حاضر ، شما نمی توانید "حق ثبت جهانی" را بدست آورید. حق ثبت اختراع حقوق ارضی است. بطور کلی ، باید درخواست ثبت اختراع را مطابق با قانون آن کشور ثبت کنید و از حق ثبت اختراع  خود استفاده کنید ،  بنابراین ، یکی از راه های اخذ ثبت اختراع در تعدادی از کشورها درخواست ثبت اختراع ملی در هر یک از ادارات یا مسئولان ثبت اختراع ملی مربوطه است.

آیا می توانم ثبت اختراع انجام دهم و اختراع خود را مخفی نگه دارم؟

شماره ثبت اختراعات در ازای افشای کامل این اختراع توسط دفاتر ثبت اختراع انجام می شود. به طور کلی ، جزئیات اختراع منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که انتشار می تواند در مراحل مختلف روند انجام شود. در برخی کشورها ، سند ثبت اختراع فقط پس از اعطای حق ثبت اختراع منتشر می شود. در سایر کشورها ، تقاضاهای ثبت اختراع عموماً 18 ماه از تاریخ تشکیل پرونده منتشر می شود.

آیا می توانم قبل از ثبت درخواست ثبت اختراع ، جزئیات اختراع خود را با یک سرمایه گذار بالقوه در میان بگذارم؟

قبل از افشای اطلاعات عمومی در مورد یک اختراع ، ثبت درخواست اختراع مهم است. بطور کلی ، هر اختراعی که قبل از ثبت درخواست ارائه شود ، "هنر قبلی" تلقی می شود (اگرچه تعریف اصطلاح "هنر قبلی" در سطح بین المللی یکنواخت نیست ، در بسیاری از کشورها به هرگونه اطلاعاتی اطلاق می شود. قبل از تاریخ تشکیل پرونده ، با افشای کتبی یا شفاهی در هر نقطه از جهان در دسترس عموم قرار گرفته باشد.)

در کشورهایی که تعریف فوق العاده ای از اصطلاح "هنر قبلی" را اعمال می کنند ، افشای عمومی یک اختراع از متقاضی قبل از درخواست ثبت اختراع ، مانع از ثبت اختراع معتبر برای آن اختراع می شود ، زیرا این با اختراع مطابقت ندارد. برخی از کشورها یک دوره مهلت - معمولاً بین 6 تا 12 ماه را مجاز می دانند - برای متقاضیانی که می خواهند پیش از ارسال درخواست ثبت اختراع فاش شده را ثبت نمایند ، علاوه بر این ، معیار جدید بودن بسته به قانون ممکن است متفاوت تفسیر شود.

اگر افشای اختراع خود قبل از تشکیل پرونده ثبت اختراع امری اجتناب ناپذیر است - برای مثال ، برای یک سرمایه گذار بالقوه یا شریک تجاری - پس هر گونه افشای اطلاعات باید توافق محرمانه ای با عدم افشای اطلاعات همراه باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که درخواست اولیه برای حمایت از حق ثبت اختراع به طور کلی هنگام جستجوی پشتیبانی مالی برای تجاری سازی یک اختراع مفید خواهد بود.

ثبت اختراعات چه کاربردی برای تجارت من دارد؟

مطمئناً فقط شرکتها اختراعات قابل ثبت را ایجاد نمی کنند ، و مسلما اشتباه است که معتقد باشیم ثبت اختراعات فقط در مورد فرآیندهای پیچیده فیزیکی یا شیمیایی و محصولات اعمال می شود یا اینکه فقط برای شرکت های بزرگ مفید هستند. حق ثبت اختراعات را می توان برای هر زمینه از فناوری از گیره های کاغذ گرفته تا رایانه دریافت کرد.

علاوه بر این ، هنگامی که مردم به ثبت اختراع فکر می کنند ، مهمترین پیشرفت های علمی مانند اولین لامپ برقی ادیسون را بیاد میاورند و تصور میکنند با سرمایه گذاری شرکت های بزرگی که در زمینه تحقیق و توسعه هستند پدید آمده است. اما ، در حقیقت ، بیشتر اختراعات ثبت شده در جهت پیشرفت های علمی پیش رو نیستند بلکه برای اختراعاتی است که باعث پیشرفت در اختراعات موجود می شوند. به عنوان مثال نسل دوم یا سوم یک محصول یا یک فرآیند ، که به شیوه ای مقرون به صرفه تر یا کارآمدتر عمل می کند.
برخی از کشورها همچنین مقررات قانونی خاصی برای محافظت از نوآوری های افزایشی دارند. اینها مدلهای ابزار نامیده می شوند و تمایل دارند مدت زمان کمتری نسبت به ثبت اختراع داشته باشند و معمولاً دستیابی به آن آسانتر است.

چرا باید اظهارنامه اختراع را ارسال و گواهینامه ثبت اختراعات خود را دریافت کنیم؟

حقوق انحصاری: حق ثبت اختراع حق انحصاری در اختیار شما قرار می دهد تا از تاریخ ثبت درخواست اختراع برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران از یک اختراع جلوگیری کنید.

بازده سرمایه گذاری: با سرمایه گذاری مقدار زیادی پول و زمان برای تولید محصولات نوآورانه ، از طریق حق انحصاری حق ثبت اختراع ، می توانید خود را در بازار به عنوان بازیکن برتر معرفی کنید و بازدهی بالاتری از سرمایه گذاری کسب کنید.

فرصت برای صدور مجوز یا فروش اختراع: اگر خودتان از حق ثبت اختراع استفاده نکنید ، می توانید آن را بفروشید یا مجوز تجاری سازی اختراع ثبت شده را به شرکت دیگری مجوز دهید ، که می تواند منبع درآمد برای شما یا شرکت شما باشد.

افزایش قدرت مذاکره: اگر دستیابی به استفاده از حقوق ثبت اختراع یکی از شرایط شرکت دیگر یا صدور مجوز از مرکزی باشد ، سبد ثبت اختراع شما قدرت چانه زنی شما را افزایش می دهد. این بدان معناست که ، حق ثبت اختراعات شما ممکن است مورد توجه سازمانی باشد که با آن مذاکره می کنید ، و می توانید صاحب یک پروانه یا مجوز دیگر به وسیله گواهینامه ثبت اختراع خود شوید.

تصویر مثبت برای شما: شرکای تجاری ، سرمایه گذاران و سهامداران ممکن است اوراق بهادار حق ثبت اختراع را به عنوان نمایانگر سطح بالای تخصص و ظرفیت فناوری تلقی کنند. این ممکن است برای جمع آوری وجوه ، یا یافتن شرکای تجاری و بالا بردن ارزش بازار بنگاه تجاری شما مفید باشد.

چه اتفاقی می افتد اگر من اختراعات خود را ثبت نکنم؟

اگر اختراع خود را ثبت نکنید ، ممکن است رقبا از آن استفاده کنند. در صورت موفقیت آمیز بودن محصول ، بسیاری از شرکت های رقیب دیگر وسوسه می شوند با استفاده از اختراع خود بدون نیاز به درخواست مجوز شما ، همان محصول را تهیه کنند. بنگاه های بزرگتر ممکن است از اقتصاد مقیاس استفاده کنند تا محصول ارزان تری تولید کنند و با قیمت بازار مطلوب تری رقابت کنند. این ممکن است سهم بازار شرکت شما را برای آن محصول بطور قابل توجهی کاهش دهد. حتی شرکتهای رقیب کوچک ممکن است قادر به تولید همان محصول باشند و اغلب آن را با قیمت پایین تر به فروش می رسانند زیرا نیازی نیست که هزینه های اصلی تحقیق و توسعه متحمل شده توسط شرکت شما را جبران کنند.

اما این همه چیز نیست اگر شما اختراع خود را به ثبت نرسانید ، امکان صدور مجوز ، فروش یا انتقال فناوری خود را ندارید. در واقع ، بدون حقوق مالکیت معنوی (حق ثبت اختراع) ، امکان انتقال فن آوری ابداعی غیرممکن خواهد بود.

سرانجام ، باید این احتمال را در نظر بگیرید که شخص دیگری ابتدا اختراع شما را ثبت کند. اولین شخص یا بنگاه اقتصادی که اظهارنامه اختراع را برای اداره ارسال کرده و به ثبت رسانده است ، حق ثبت اختراع را خواهد داشت. این در حقیقت ممکن است به این معنا باشد که اگر اختراعات خود را به ثبت نرسانید ، ممکن است شخص دیگری - که بعداً اختراع مشابه یا معادل آن را ایجاد کرده است - این کار را انجام دهد. بنابراین آنها می توانند بطور قانونی شرکت شما را از بازار خارج کنند ، فعالیت های شما را به ادامه استفاده قبلی محدود کنند (جایی که قانون ثبت اختراع چنین استثنائی را ارائه می دهد) ، یا از شما بخواهد برای صدور  مجوز اختراع  و استفاده از آن هزینه مجوز  را پرداخت کنید.

با این تفاسیر ، قبل از افشا اختراع ادعایی خود باید آن را ثبت نمائید.

اطلاعات ثبت اختراع چیست؟

اطلاعات ثبت اختراع معمولاً به اطلاعات موجود اظهارنامه ثبت اختراع مربوط می شود. این اطلاعات ممکن است شامل اطلاعات شناخت درباره مخترع و متقاضی ثبت اختراع یا دارنده حق ثبت اختراع ، توضیحی درباره اختراع ادعا شده و تحولات مرتبط با آن در زمینه فناوری و لیست دعاوی حاکی از دامنه حمایت از حق ثبت اختراع توسط درخواست کننده باشد.

چرا متقاضیان ثبت اختراع چنین اطلاعات گسترده ای را درباره اختراعات خود فاش می کنند؟

دلیل این است که حقوق انحصاری اعطا شده به دارنده ثبت اختراع ، براساس قوانین مالکیت صنعتی در قبال تعهد به افشای اطلاعات عمومی در مورد فناوری تازه و توسعه یافته تعادل می پذیرد .

شرط ثبت اختراع این است که متقاضی اطلاعات مربوط به اختراعات ثبت شده  خود را فاش کند و این موضوع برای توسعه مستمر این فناوری بسیار مهم است. این اطلاعات مبنایی را فراهم می کند که راه حلهای جدید فنی توسط مخترعین دیگر قابل ارائه باشد. بدون انتشار هیچ راهی برای اطلاع مردم از تحولات فنی جدید وجود نخواهد داشت. بنابراین تعجب آور نیست که تهیه اطلاعات برای عموم مردم یک کار مهم در دفاتر مالکیت صنعتی محسوب گردد.

چرا باید به اطلاعات ثبت اختراع اهمیت دهیم؟

اسناد ثبت اختراع حاوی اطلاعات فن آوری است و عملاً هر زمینه از فناوری را پوشش می دهد. آنها از یک فرمت نسبتاً استاندارد برخوردار هستند و طبق فیلدهای فنی طبقه بندی می شوند تا شناسایی اسناد مربوطه نیز ساده تر شود در کل ، آنها یک فروشگاه وسیع دانش بشر می باشند ، که به راحتی در دسترس هستند.

اطلاعات موجود در اسناد ثبت اختراع برای محققان ، کارآفرینان و بسیاری دیگر می تواند بسیار مفید باشد و به آنها کمک می کند.

از تکثیر غیرقانونی کارهای تحقیق و توسعه جلوگیری  می کند.

کمک میکند محصولات یا فرآیندهای موجود را بسازید و بهبود بخشید.

پیشرفته ترین سطح در یک زمینه خاص فن آوری را ارزیابی می کند ، به عنوان مثال از آخرین تحولات در این زمینه ایده ای بدست آورید.

اعطای مالکیت اختراعات به جدید بودن و اختراع بودن اختراعات (معیارهای مهم برای اعطای حق ثبت اختراع) ، با هدف درخواست حمایت در داخل یا خارج از کشور؛

شناسایی اختراعات محافظت شده توسط حق ثبت اختراع

نظارت بر فعالیت شرکا و رقبا بالقوه در داخل و خارج از کشور؛ و همچنین قابلیت های بازار را شناسایی کنید و روندهای جدیدی از فناوری یا توسعه محصول را در مراحل اولیه کشف کنید.

از کجا می توانم اطلاعات ثبت اختراع را پیدا کنم؟

اسناد ثبت اختراع توسط دفاتر ثبت اختراعات ملی و منطقه ای منتشر می شود.

اگرچه دسترسی به اطلاعات ثبت اختراع برای همه افراد امکان پذیر است ، اما مهارت های خاصی برای استفاده مؤثر از این اطلاعات از جمله انجام جستجوهای اصولی برای ثبت اختراع و ارائه تجزیه و تحلیل معنادار از جستجوی اختراع لازم است. در نتیجه ، توصیه می شود برای کمک به افرادی که نیاز به این اطلاعات یا راهنمایی در این زمینه دارند حتما با یک متخصص اطلاعات اختراع تماس بگیرند. (ثبت اطمینان مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه می کند)

از کجا می توانم اطلاعات بیشتری درباره ثبت اختراع کسب کنم؟

با تماس با شماره های ثبت اطمینان می توانید هر نوع اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید ، و یا میتوانید به اداره اختراع مراجعه حضوری کنید ولی باتوجه به این که کارشناس های اداره مشغله کاری زیادی دارند نمی تواند جوابگوی تمام سوالات شما باشند .

لطفا سوالات خود را برای ما ارسال کنید .

با توجه به اینکه ثبت اطمینان کمترین هزینه را نسبت به موسسات ثبتی دیگر از شما اخذ می نماید خواهشمند است برای انجام امور خود با کارشناسان ما تماس بگیرید و به خاطر عدم پرداخت هزینه های جزئی خود را دچار مشکلات عدیده ای از قبیل اشتباه در مراحل ثبت، عدم پرداخت به موقع روزنامه ها و حق الثبت ، نقص مدارک ، تنظیم غلط ادعانامه  و ... ننمایید.
error:
سلام؛ وقت بخیر
چطور می تونم کمکتون کنم؟