پشتیبانی از ساعت 9 الی 18 تماس با ما

استاندارد چیست؟

تاکنون بارها شنيده ايد كه اين وسيله استاندارد دارد يا وسيله ای استاندارد نبود و اتفاق ناگواری افتاد

 

اما استاندارد به چه معناست ؟
استاندارد يعني نظم و قانون . هر كاري كه طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد مي گويند طبق استاندارد است و با رعایت شرایط  و ضوابط مهر استاندارد دريافت مي كند.
برای مثال زمانی که مواد غذایی خریداری می کنید و علامت استاندارد دارد يعني اينكه اين محصول آزمايش شده است و مواد خطرناك يا آلوده اي در آن وجود ندارد و شما مي توانيد با خيال راحت آن را استفاده نمایید.
استاندارد فقط مربوط به مواد غذايي نيست و همه كالاها بايد استاندارد باشند . مثلا اگر كپسول گازي استاندارد نباشد ممكن است منفجر شود و حادثه بيافريند .
در مورد هر كالايي، سازنده يا توليد كننده آن بايد يكسري مشخصات را رعايت كند كه بعد مورد آزمايش قرار مي گيرد تا كارآيي آن مشخص شود.
برای مثال در مورد اجاق گاز ، حتما بايد كليدهاي روي چراغ گاز هنگامي بچرخد كه كمي آنرا به داخل فشار دهيم . اينكار، احتمال اينكه  كليدها توسط کودکان چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، كاهش مي دهد.
در ايران موسسه اي بنام استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران وجود دارد . اين موسسه روش هايي را تعيين مي كند و به توليد كنندگان مي گويد كه كالاهاي خود را مطابق اين روش ها بسازند .
به اين دستورالعمل ها استانداردهاي ملي گفته مي شود
البته سازمان هايي هم در سطح جهاني وجود دارد كه مهمترين آنها سازمان بين المللي استاندارد است و كشور ما نيز عضو اين سازمان است .
گواهينامه ايزو9000 يك گواهينامه بين المللي است كه نشان مي دهد كه دارنده آن تلاش مي كند تا كيفيت كالا يا خدمات خود را بهتر كند. و اگر شركتي جهت بهتر كردن كيفيت محصولاتش قدمي برندارد ، گواهينامه ايزو9000 را از آن شركت پس مي گيرند

اجراي استانداردهاي ملي ايران به نفع تمام مردم و اقتصاد كشور است و باعث افزايش صادرات و فروش داخلي و تأمين ايمني و بهداشت مصرف كنندگان و صرفه جوئي در وقت و هزينه ها و در نتيجه موجب افزايش درآمد ملي و رفاه عمومي و كاهش قيمت ها مي شود

 

مواردی كه شامل استاندارد مي شوند به گروه هاي زير تقسيم مي شوند:

1- مواد غذايي ، بهداشتي و دارويي

2- شيميائي و سلولزي

3-فلز و ريخته گري

4-ماشين آلات و تجهيزات

5-مواد معدني غيرفلزي ، مثل نمك

6-ارتباطات ، الكترونيكي و الكتريكي

7-وسايل نقليه موتوري

8-بافندگي و چرم و پوشاك

9-سرويس هاي مهندسي

((مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی استاندارد))

1- کپی برابر اصل تاییدیه لوگو (برند تجاری) 2 سری

2- معرفی مدیر فنی به عنوان مدیر کنترل کیفیت ( رشته تحصیلی متناسب با نوع و زمینه کاری)

3- کپی برابر با اصل جواز یا پروانه تاسیس یا پروانه بهره برداری ( 2 سری)

4- لیست تجهیزات آزمایشگاه به همراه گواهی کالیبراسیون

5- ایران کد به ازاء هر محصول

6- کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل

7- کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه و آخرین مدرک تحصیلی ( آقایان کارت پایان خدمت ) مدیر کنترل کیفیت

8- 2 قطعه عکس ( 4*3) مدیر کنترل کیفیت

9- اصل قرارداد کاری مدیر کیفیت با سازمان

10- کپی گواهینامه های بین المللی (ایزوها)

11- ارائه وکالتنامه کاری به نماینده ثبت اطمینان ( وکالتنامه دفترخانه ای)

12- در صورت حقوقی بودن واحد ارائه کپی برابر اصل کل مدارک ثبتی و آخرین تغییرات

استاندارد ملی اجباری  چیست؟

تولید کنندگانی که محصولات و تولیدات آنها دارای استاندارد ملی اجباری در ایران می باشد مانند بتن،شیرآلات بهداشتی،شیرآلات ساختمانی، مواد غذایی و ….. می بایست نسبت به اجرا و اخذ استاندارد ملی ایران اقدام کرده و نشان استاندارد ملی ایران را بر روی محصول و بسته بندی خود به نحوی قرار دهند تا این اطمینان حاصل گردد که از طرف مصرف کننده دیده خواهد شد.بدیهی است تولید  محصولاتی که  استاندارد ملی آن محصول در ایران اجباری بوده و آن تولید کننده اقدام به دریافت نشان استاندارد ننموده اند ،غیر قانونی و غیر مجاز بوده و می بایست برای ادامه کار و بقا در بازار ، اقدام به اخذ استاندارد ملی ایران برای تولیدات خود بنماید.همچنین در زمینه صادرات کالا به خارج از کشور،محصولاتی که استاندارد ملی ایران برای آنان اجباری محسوب می گردد بر اساس قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران می بایست جهت صادرات اقدام به اخذ استاندارد ملی ایران نمایند و این امر برای آنها اجباری می باشد.

استاندارد ملی تشویقی چیست؟

موارد دیگری از محصولات که استاندارد ملی آنان به تازگی تهیه گردیده و یا هنوز این استاندارد رای کافی برای تصویب اجباری بودن را اخذ ننموده است به عنوان استاندارد ملی تشویقی محسوب می گردند که تولید کنندگان این کالاها می توانند در صورت تمایل از اقدام برای دریافت نشان استاندارد ملی ایران صرف نظر بنمایند.بدیهی است تولید محصولاتی که استاندارد ملی آنان تشویقی می باشد بدون اخذ نشان استاندارد ملی ایران غیر قانونی نبوده و مانعی نخواهد داشت.

با توجه به اینکه ثبت اطمینان کمترین هزینه را نسبت به موسسات ثبتی دیگر از شما اخذ می نماید، لذا برای انجام امور خود با کارشناسان ما تماس بگیرید و به خاطر عدم پرداخت هزینه های جزئی خود را دچار مشکلات عدیده ای از قبیل طولانی شدن فرایند کار، انجام امور توسط افراد غیر متخصص، پرداخت هزینه بیشتر از عرف و .... ننمایید.

لینک های مربوطه:

سازمان ملی استاندارد

 

error:
سلام؛ وقت بخیر
چطور می تونم کمکتون کنم؟